Co jest cyberpunkiem w anime
Dark Rael - Pn wrz 18, 2006 11:08 am
Kolejna definicja gatunku, ktorej nie jestem pewien, bo w zyciu nie przeczytalem uczciwego cyberpunku, znam tylko z filmu i anime. Rozwinalem troche wersje Pottero tego hasla:
To podgatunek science-fiction spotykany zarówno w literaturze, jak i filmie czy grach komputerowych, w którym porusza się problemy zaawansowanych technologii informatycznych i cybernetycznych. Akcja w tytułach tego gatunku rozgrywa się w wielkich metropoliach, często zniszczonych w globalnej wojnie albo podupadających lub wręcz stojących na krawędzi zagłady, gdzie władza ukazywana jest w bardzo negatywnym świetle, przeważnie skorumpowana przez megakorporacje. Bohaterami dzieł tego gatunku są najczęściej osoby wyjęte spod prawa, hakerzy, łowcy głów, często mocno zmodyfikowani cybernetycznie, a także androidy. Często ukazuje się tu problemy sztucznej inteligencji, jej wpływu na ludzi i stosunku do niej tych ostatnich. Typowym motywem jest ukazywanie rasizmu w stosunku do androidów.
Cyberpunk jest popularny wśród miłośników science-fiction, nie zabrakło go także w anime i mandze. Rozkwit cyberpunku w tych dwóch rodzajach twórczości przypada na drugą połowę lat 80. XX wieku, kiedy to powstały takie tytuły jak „Bubblegum Crisis” (inspirowane twórczością Philipa K. Dicka i „Łowcą androidów” Ridleya Scotta), czy „Akira”. Także później, w latach 90. i na początku XXI wieku, powstało kilka znamiennych przedstawicieli tego gatunku, m.in. „Ghost in the Shell”, „Armitage III”, „Wirtualna Lain” czy „Texhnolyze”.
W zwiazku z tym pytam co mozna poprawic w tej definicji i moze stworzylibysmy liste cyberpunkowych anime. Zanalazlem taka liste, ktora uzupelnilem o podane w dalszych postach:
//hack wszystkie serie
AD Police TV (1999) (serial osadzony w świecie znanym z Bubblegum Crisis)
Akira (1988)
Appleseed OAV (1988)
Appleseed (2004)
Armitage iii oav (lub krotsa wersja film polymatrix)
Armitage iii dual matrix
Battle Angel Alita (1993)
Bubblegum Crisis
Bubblegum Crisis - Tokyo 2040 (1998)
Cyber City OEDO 8808 (ABSOLUTNA KLASYKA cyberpunku w anime!)
Dominion Tank Police
New Dominion Tank Police
Ergo Proxy
Ghost in the Shell
Ghost in the Shell: Innocence
Ghost in the Shell: Stand Alone Complex
Ghost in the Shell: S.A.C. 2nd GIG
Serial Experiments lain
Texhnolyze
argentum_astrum - Pn wrz 18, 2006 12:52 pm
Powyższą listę należałoby jeszcze uzupełnić o:
- Cyber City OEDO 8808 (ABSOLUTNA KLASYKA cyberpunku w anime!)
- AD Police (serial osadzony w świecie znanym z Bubblegum Crisis)
- Dominion Tank Police
- New Dominion Tank Police
- serię //hacków.
Jeżeli ktoś miałby wątpliwości do ostatniej pozycji, to spieszę donieść, iż klasyka cyberpunku (Gibson) wprowadzała i mocno eksplorowała temat globalnej sieci komputerowej i jej wpływu na życie jednostek i społeczeństw - a więc ten sam element, który obecny jest w //hackach. Wspomnieć tu można, że analogiczny co w //hackach pomysł (tzn. osadzenia akcji wewnątrz gry komputerowej) wykorzystał też Jacek Dukaj w pionierskiej w literaturze polskiej minipowieścii cyberpunkowej pt. "Irrehaare".
I jeszcze jedna uwaga: należałoby wspomnieć o obu Appleseedach (tzn. również i o oavce z 1988 roku), o starszym filmie z cyklu Armitage III (tzn. o Polymatrix z 1996 r.) oraz o kontynuacji Bubblegum Crisis (pt. Bubblegum Crisis - Tokyo 2040 z 1998 r.).
Dark Rael - Pn wrz 18, 2006 2:18 pm
Sprostowac nalezy, ze polymatrix jest skrocona wersja armitage iii oav, ktora umiescilem na liscie.
Manni - Wt wrz 19, 2006 11:28 am
Warto dodać też:
- Memories
- Manie-manie (Neo Tokio)
- Animatrix
argentum_astrum - Wt wrz 19, 2006 2:20 pm
O ile z dodaniem "Animatrixa" można się zgodzić, o tyle traktowanie dwóch pozostałych tytułów jako cyberpunkowych jest już - w mojej ocenie - zdecydowanym nadużyciem.
Każdy z nich składa się, jak wiadomo, z trzech odrębnych historii, z których do cyberpunka można zaliczyć jedynie "Hashiru otoko" (W "Meikyuu monogatari) - a i to z dużym naddatkiem. Ostatecznie nie każda posępna wizja przeszłości (nawet odwołująca się do estetyki "Blade runnera") musi być zaraz cyberpunkiem, prawda?
W pozostałych epizodach obu filmów nie widzę żadnych elementów na tyle wyraźnych i kształtujących wizerunek tych dzieł, aby można je było zaliczyć do cyberpunka.
Manni - Wt wrz 19, 2006 6:18 pm
Nie chodziło mi o wszystkie historie z "Neo-Tokio", ale o tę ostatnią (o placu budowy) - mój znajomy słusznie zauważył, że epizod ten można rozumieć jako prequel GiTSa - mamy tu sztuczną inteligencję, roboty, w futurystycznym świecie (choć nie taką do jakiej przywykliśmy w innych filmach - w końcu to środek dżungli!).
Z koleji pewne elementy cyberpunku można wyłapać w historii o wyścigu. W futurystycznym świecie odbywa się wyścig, podczas którego kierowca przekracza wszelkie bariery. Nie wiem, czy to tylko moje uczucie, ale zdaje się on łączyć z maszyną, niczym u Croenberga.
Jeśli natomiast chodzi o "Memories", nie oglądałem go niestety, kierowałem się przede wszystkim opisem pierwszego epizodu, choć i drugi ma pewne elementy znaczące (broń biologiczna itp.).
Gveir - Pn paź 30, 2006 1:39 pm
Witam!
Do listy dołączyłbym jeszcze Ergo Proxy. Od samego początku poruszane są wątki samoświadomości A.I. (wirus Cogito), akcja rozgrywa się w zaawansowanych technologicznie metropoliach i na pustkowiach zniszczonej katastrofą militarno - ekologiczną Ziemi. Idealnie pasuje do definicji cyberpunku
Dark Rael - Pn paź 30, 2006 3:58 pm
Witam!
Ergo było już na liście, ale tak czy inaczej ciesze ze zagladaja do nas fani ambitnego anime
Gveir - Pn paź 30, 2006 4:14 pm
Ech, małe niedopatrzenie
Fakt, w większości (przytłaczającej) wolę anime ambitne, poważniejsze (cyberpunk w szczególności), ale od komedyjek nie stronię ^^
Darmowy hosting zapewnia PRV.PL