Z jakich programów korzystacie?
Góral - Cz cze 19, 2008 6:16 pm
Temat powstał po to, by informować innych użytkowników jakich programów warto używać, aby życie fana mangi/anime stało się łatwiejsze i przyjemniejsze. Można podawać z jakich programów korzystacie do: oglądania, przeglądania plików graficznych, ściągania, słuchania muzyki, edycji plików i wielu wielu innych czynności. Pierwszeństwo mają jednak aplikacje choć pośrednio związane z mangą/anime.
Zacznę ja od podania programów, w których oglądam lub czytam anime/mangi.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Do czytania skanlacji używam PicWalkera, doskonały program stworzony specjalnie do czytania mang na komputerze. Próbowałem sporo innych, ale picwalker deklasuje pozostałe.
Zalety:
- niezwykle mały rozmiar (po rozpakowaniu i zainstalowaniu zajmuje niecałe 800 KB ! Dla porównania taki CDisplay zajmuje prawie 2 MB, a jego rozszerzona wersja CDisplayEX niecałe 4,5 MB, choć żaden z nich nie dysponuje tyloma opcjami co picwalker)
- płynne przewijanie stron, a nie skokowe jak w CDisplayu, tzn. przytrzymujesz jeden klawisz i ładnie zjeżdża strona w dół, nie ma "zacięć", można oczywiście używać scrolla w myszce jesli ktoś chce
- możliwość przełączenia do widoku thumbnails jak w ACDSee
- rozbudowana funkcja zoom
- łatwy zapis/cięcie/wklejanie do/ze schowka.
Oglądasz jakąś stronę, podoba ci się i chcesz od razu przenieść ją do Photoshopa ? Nie ma problemu, wciskasz ctrl+c przy widoku pełnoekranowym, przechodzisz do danego programu i wklejasz. Nie mogło być prościej.
- posiada wbudowany edytor plików graficznych, prosty bo prosty, ale większość potrzebnych funkcji się znajdzie, przewyższa w każdym razie możliwościami CDisplayEX, który ma ich całkiem sporo
- możliwość masowego konwertowania plików, np. jeśli mamy 100 plików w formacie .bmp a chcielibyśmy przekonwertować je na .jpg nie ma problemu. Opcja batch convert to umożliwia
- dowolne ustawienie skrótów klawiszowych
- znajdowanie takich samych plików
- konfigurowalny pokaz slajdów
- opcja Ulubione, działająca podobnie jak zakładki w przeglądarkach internetowych
- historia ostatnio otwieranych plików w danym folderze. Np. ostatnim otwieranym plikiem był Berserk chapter 288 i po uruchomieniu program startuje od tego właśnie pliku, jednak wcześniej oglądałem powiedzmy tom 12 Claymore'a stronę 123, i gdy wybiorę 12 tom Claymore'a , to otworzy mi dokładnie na tej stronie !
- wspierane są rozszerzenia, istnieje możliwość zmiany skórki
- otwiera pliki w formatach BMP, GIF, ICO, JPG, JPEG2000, PBM, PCX, PGM, PNG, PPM, PSD, RAS, SGI, TIF, TGA oraz WBMP, a zapisuje jako BMP, GIF, JPG, PBM, PCX, PGM, PNG, PPM, RAS, SGI and TGA
- potrafi rozpakowywać wielokrotnie spakowane pliki, np. jeśli spakowane chaptery zostały jeszcze spakowane, by występował jeden plik (popularna metoda, by łatwiej zassać ze stron typu rapidshare)
- wine bez problemu radzi sobie z emulowaniem tego wspaniałego programu, więc pod linuksem nie muszę korzystać ze słabych gThumb Image Viewer, comical'a czy niezłego gwenview (który IMO jest znacznie lepszą przeglądarką niż choćby ACDSee)
- niepotrzebna jest instalacja, wystarczy przenieść folder z programem na innego kompa i można go używać, nawet mając go na pendrivie czy płytce
- na koniec funkcja, która mnie przekonała i nawet gdyby miała tylko o tą więcej od CDisplaya wybrałbym właśnie ten program. Chodzi mi o "ciągłe przewijanie stron", tzn. płynnie pojawia się strona pod stroną, jak gdyby były złączone taśmą, dzięki czemu przy pomocy jednego klawisza w łatwy sposób można przeczytać całą mangę, nie trzeba martwić się że strona nie pasuje do rozdzielczości, dzięki łatwemu i płynnemu przewijaniu korzystanie z opcji "dopasowania" wielkości jest zbędne (można również ustawić przewijanie w poziomie). Koniec z miganiem stron na ekranie, koniec z niepotrzebnym męczeniem oczu, tego właśnie brakowało mi w innych programach.
By ją uaktywnić należy wcisnąć klawisz C
Początkowo ciężko jest się przerzucić, ale zapewniam że warto, ja już sobie nie wyobrażam czytania skanlacji za pomocą innego programu. Właściwie nie ma wad, raz nie chciał mi otworzyć jednego chaptera spakowanego w formacie .rar (choć w większości przypadków radzi sobie z tym formatem bez problemów). W każdym razie na dysku mam zainstalowanego jeszcze CDisplayEX w razie gdyby wystąpił tego rodzaju problem.
Bardzo fajny jest również program Hamana, zajmuje niecałe 6 MB, ale jest to w pełni uzasadnione. Multum opcji i bardzo efektowne przewijanie kolejnych stron rekompensują ten niewielki mankament. To dzieło japońskich programistów, przetłumaczone również na angielski (poza pomocą niestety).
Najnowszą wersję PicWalkera (4.2) można ściągnąć stąd.
Na pewno nie polecam IrfanView, ACDSee, a tym bardziej Windows Picture Viewer'a. Po co rozpakowywać niepotrzebnie pliki skoro można nawet kilkadziesiąt tomów mieć spakowanych w jednym pliku, a PicWalker bez problemu się do nich dobierze. Po co się rozdrabniać jeśli można mieć wszystko w jednym pliku?
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ostatnio do oglądania używam wyłącznie The KMPlayer (nie mylić z KMPlayere-em dla środowiska KDE). Łączy on w sobie cechy playerów, których używałem dotychczas (tzn. VLC + SubEdit Player). Przede wszystkim obraz jest w nim ładniejszy niż normalnie, wszystko jest jakby mniej rozmazane, a po włączeniu opcji "High Quality - Above 3GHz" obraz jest o wiele wyraźniejszy niż na zwykłych kodekach nie ustawionych. Nawet na słabszym kompie widać różnicę, program daje lepiej dobrany kontrast, jasność czy nasycenie kolorów. Do oglądania anime jest jak znalazł, program jest azjatycki w końcu (koreański dokładnie, a są tam zdolni programiści vide Lineage), posiada całą masę opcji i ich poprawne ustawienie umożliwia niesamowitą poprawę jakości oglądania.
Na Wikipedii znajduje się zestawienie kilkunastu playerów. The KMPlayer wypada znakomicie
http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison ... ia_players
Zalety:
- ładny wygląd z możliwością zmian (pluginy, skiny, itd..)
- wyjątkowo dobra jakość obrazu (znacznie przebijająca tą uzyskiwaną w Allplayerze, SubEditPlayerze, MPClassic, Mplayerze czy jakimkolwiek innym programie z jakim miałem styczność)
- możliwość obejrzenia uszkodzonych lub niekompletnych plików (np. zassany w 3% film/serial można obejrzeć w dokładnie 3% bez konieczności ściągnięcia całości) podobnie jak VLC
- łatwy i wygodny w obsłudze oraz dający niezliczone możliwości ustawień (VLC wygodny nie jest)
- bardzo dobra obsługa napisów (VLC kiepsko sobie z tym radził)
- czyta prawie każdy format (avi, wmv, mkv, mov, mp4, ogg theora, ogm, rmvb, mpeg1, mpeg2 i więcej), z programem za zgodą użytkownika instalowane są niezbędne kodeki (dzięki czemu podobnie jak w VLC nie trzeba się bawić w oddzielne instalowanie CCCP czy innych kodeków)
- rewelacyjny do robienia screenshotów (to właśnie z niego korzystałem, gdy robiłem portrety poszczególnym postaciom Claymore). Screeny zostały zrobione przy standardowych ustawieniach programów The KMPlayer (screen z lewej) i SubEdit Player (ten z prawej). Komentarz chyba zbędny[/size]

Zalet jest oczywiście więcej, ale wypisałem te najważniejsze. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie http://www.kmplayer.com/forums/forums.php
Wady:
- nie dostrzegłem
Program można ściągnąć stąd (kliknąć w ikonkę z piorunem) albo ze strony oficjalnej http://www.kmplayer.com/forums/showthread.php?t=4094
Temat dedykuję Dark Rael-owi, może w końcu przekona się do czytania, a nie tylko ogląda :P.
Dark Rael - Pt cze 20, 2008 6:44 pm
Mange ostatnio jedna czytam (szok) i nawet szukalem takiego wynalazka. Swietna rzecz, wyjmuje z archiwow, wygodny, przyda sie. Do tej pory w faststone mange ogladalem, (dobra przegladarka grafiki freeware, tylko archiwow nie rusza) Z moja mania na punkcie legalnego softu, acds nie wchodzil w gre. Bardzo zaskoczyl mnie player. Uzywalem mpc, bo dobrze na tv pokazuje widescreen (subetit nie umial) ale ten kmplayer jest na tyle konfigurowalny, ze tez bedzie umial. On laczy zalety mpc i subedita. Fajnie ze pamieta gdzie skonczylo sie ogladac, ja czesto musze przerywac w srodku ogladania i potem pilotem tv musze leciec do przodu, to mnie strasznie denerwowalo. No i jest sliczny Bardzo mily player, moze stac sie nr 1 o ile juz nie jest.
Dzieki Goralu, dwa przydatne free programy zainkasowalem i polecam je goraco innym .
XRay - Pt cze 20, 2008 6:46 pm
A producenci płacą wam czekami, przelewem, czy jak ??
Dark Rael - Pt cze 20, 2008 6:48 pm
Heh, jednak czytasz
XRay - Pt cze 20, 2008 6:54 pm
No ba, pewnie że czytam, zawsze lubiłem reklamy, a tu patrzę - takie fajne, rozbudowane, pełne informacji i to na naszym własnym skromnym forum.
Sydonai - Pn cze 23, 2008 12:35 pm
Po pochlebnym opiniach o kmplayer postanowiłem go przetestować. Może obraz jest trochę lepszy i ma trochę więcej funkcji od subedita, ale mam z nim jeden problem - a mianowicie gdy chce odtworzyć jakikolwiek plik wideo kmplayer zacina mi sie na chwilę, a po tym cały komp i odtwarzacz chodzą jakby w zwolnionym tępie. Obraz zwalnia, klatkuje, nie da się ogladać. Na subedicie wszystko chodzi płynnie. Może wie ktoś o co chodzi ?
Góral - Śr cze 25, 2008 3:56 am
Sorry, że tak późno pdopwiadam, ale próbowałem wysłać Ci wiadomość 2 dni temu, jednak nic z tego. Jak była w "Do wysłania" tak jest. Denerwują mnie te PW w PHPBB. Do rzeczy jednak.
Najlepiej jakbyś podał jaki masz system operacyjny, sprzęt, kodeki, itp. Jak podałeś tylko, że ci "przycina" to raczej wiele się na to nie poradzi. Czy masz taki problem z wszystkimi plikami, czy np. tylko .mkv albo wszelkimi kodowanymi w standardzie H.264? Uczciwie napiszę, że specjalnie za dobry w te klocki nie jestem, ale jeśli chcesz żeby ci ktoś pomógł to tak lakoniczne informacje, które podałeś mogą okazać się niewystarczające. Ogólnie najlepiej gdybyś przejrzał oficjalne forum KMPlayer'a, może nawet ktoś z Polaków będzie chętny do pomocy (jest tam polski dział na forum http://www.kmplayer.com/forums/forumdis ... order=desc). Tak więc sugeruję byś zedytował swój post, podał więcej informacji i w międzyczasie czekając na odpowiedź poszperał na forum KMPlayera. Mi KMplayer odtwarza bez najmniejszych problemów nawet na low-endowym sprzęcie. Jedyna rada jaką mogę ci na razie zaoferować to spróbowanie odtwarzania pliku korzystając z superspeed mode (alt+f) albo highspeed mode (ctrl+alt+f). Ten drugi jeśli chcesz mieć możliwość zmiany ścieżki audio. Jeśli byłby problem z szarpiącym dźwiękiem wyłącz Normalizer (Shift+F2). Normalizer = Auto Volume Control. Więcej tutaj: http://www.kmplayer.com/forums/showthread.php?t=7862
Manual po ang. do ściągnięcia stąd
Aha i jak znajdziesz rozwiązanie i przyczynę problemu to jak możesz zapodaj je w tym temacie.
Endorama - N cze 29, 2008 7:18 am
Mang nie czytam, a do oglądania anime używam tylko i wyłącznie Media Player Classic (MPC) do pobrania pod adresem http://www.x264.nl/ . Ma wszystko, czego potrzeba do oglądania anime i przy tym jest niesamowicie leciutki. Poradzi sobie z dual audio i napisami z mkv. Do działania wystarczy mu ffdshow
Daldow - N lip 06, 2008 11:33 am
No ja spróbowałem tego KMplayer, ale ma straszne problemy u mnie z napisami pod .mkv
Używam CCCP po win XP. Dokręca się do tego KMplayera może jakiegoś pluga żeby to solidnie działało? Ogólnie programik ok, właszca że przy wysokich rozdzielczościach płynnie chodzi, co u mnie niestety jest rzadkością. Wiem, że mogę wyciągnąć napisy z mkv i przerobić żeby płynnie odtwarzał, ale nie ma na to jakiejś innej rady?
Wolverine - So lip 26, 2008 4:44 pm
Do plików wideo używam dwóch programów:
- Media Player Classic (przeważnie do anime),
- AllPlayer (do reszty filmów).
Jeśli chodzi o kodeki to na stałe na moim dysku zajęły miejsce najnowszy DivX, ffdshow i Matroska Pack.
Do edycji napisów stosuję oczywiście SubEdit-Player'a. Muzykę słucham przez Winamp'a (5 generacja). Jako przeglądarkę graficzną używam darmowego i bardzo dobrego programu IrfanView, natomiast skanlacje oglądam poprzez CDisplay.
Mozilla Firefox do neta, BitSpirit lub uTorrent do pobierania plików z torrentów, FlashGet do pobierania plików ze stron internetowych, FlashFXP do pobierania plików z serwerów ftp i Ares do zasysania muzyki. Jako komunikatora używam AQQ, który zresztą bardzo gorąco polecam
Góral - So paź 24, 2009 8:29 am
Do ściągania anime korzystam głównie z klienta ircowego (mirca/kvirca), ale ostatnio zacząłem korzystać z megaupload i jemu podobnych stron. Jest to bardzo wygodna forma i na pewno łatwiejsza i mniej odstraszająca dla początkujących niż ten pierwszy sposób. By było to wygodne należy zainstalować program, który zwie się JDownloader. Jest on całkowicie intuicyjny, do tego w pełnej polskiej wersji językowej. Rozpoznaje kody captcha, potrafi kolejkować masę pozycji, w locie przechwytywać skopiowane linki stron hostujących pliki, można zintegrować go z firefoxem, ustawić wyłączenie komputera po zakończeniu wszystkich pobrań, wspierane jest wznawianie przerwanego połączenia, itd. itd. Zdecydowanie polecam. Przydatna jest tu wyszukiwarka megauploadowa. Jakby ktoś chciałby zaś strony dedykowane mandze i anime to służę pomocą na PW.
Za torrentami nie przepadam, bo przeważnie transfery są słabe (chyba, że tyczy się to wyjątkowo popularnych serii albo nowych odcinków) no i zmula mi neta (chyba, że bawiłbym się tylko w pijawkę).
Wolverine - So paź 24, 2009 12:19 pm
Również korzystam z tej formy pobierania plików, jednak bardziej preferuję RapidShare. Niestety Rapid, MegaUpload, FileFactory, HotFile i cała masa podobnych stron ma jeden minus: aby w pełni cieszyć się z możliwości jakie oferują te serwisy należy wykupić konto premium W ostateczności ratuję się pewnym serwerem ftp
Góral - So paź 24, 2009 1:40 pm
Właśnie zasysam z Megaupload 1020 MB plik z prędkością ponad 200 KB/s. Czy ja wiem czy premium jest mi potrzebne? Niestety JDownloader z tego co widzę robi obejście dla megauploadywych plików, ale dla rapidsharowych już nie (można zasysać pliki nie większe jak 200 MB). M.in. dlatego wolę MU, tam zawsze jest mniej babrania.
xenomic - N paź 25, 2009 8:48 am
Komunikator - pigdin - obsługuje googletalk, gg, irc i icq. Brak reklam i elastyczność to największe atuty.
utorrent i pigdin (xdcc) do pobierania plików. Pakiet CCCP Matroski i Bestplayer (łatwość robienia zrzutów ekranu) do odtwarzania video. Żadnych innych kodeków, brak kłopotów z wyświetlaniem napisów. W pracy VLC z pendrive'a do oglądania filmów z uwagi na obostrzenia w instalowaniu nieautoryzowanego oprogramowania.
Tassadar - N paź 25, 2009 9:48 am
Ładnie to tak w pracy anime oglądać?
Góral - So maja 01, 2010 1:23 pm
Program do nauki Kanji: http://web.uvic.ca/kanji-gold/
Ma sporo przydatnych funkcji i wszystko odbywa się "zabawowo" dzięki czemu łatwiej przyswoić wiedzę.
Najlepszy słownik online (rozpoznaje romanji, do tego jest "lektor" wymawiający wyrazy): http://www.csse.monash.edu.au/~jwb/cgi- ... dic.cgi?1C
Poza tym:
MangaMeeya (MMCE) do czytania mang. Gdyby miało płynne przewijanie jak PicWalker używałbym wyłącznie jego. Przede wszystkim nie ma problemów z żadnymi archiwami, również tymi głęboko zakopanymi w innych archiwach (PicWalker doskonale radzi sobie z zipami, ale z rarami bywa różnie). Dodatkowo posiada znakomitą funkcję zoomu (algorytm, który używa jest lepszy niż w Photoshopie 7), a także kilka innych bajerków. Link wyżej prowadzi do wersji 2.4, ale istnieje również MMCE 7.4b, który niestety nie działa na XP (ale może będzie działał na Viście albo Win 7). Jest to wersja z ang. menu.
Więcej o tym znakomitym programie możecie dowiedzieć się tu:
http://www.mydailymanga.com/2008/06/21/ ... ding-tool/
Edo i Grabiarz powinni szczególnie się zainteresować owymi programami, jako że czytają mangi na tony (a może powinienem napisać - na gigabajty).
P.S.
Wszystkie linki są całkowicie bezpieczne i nie macie się czego obawiać o ile mi uwierzycie.
Grabiarz - So maja 01, 2010 3:45 pm
Hmm, ja zbytnio nie lubię ściągać mang i raczej czytam je online (wiem, że to zbrodnia ) Tak samo zresztą z anime od jakiegoś czasu. Ale do mangi (i ogólnie komiksów ) prostym i wygodnym programem jest CDisplay. Przy jego pomocy przeczytałem między innymi wszystkie tomy Sandmana i dwa tomy o Śmierci.
Góral - So maja 01, 2010 3:56 pm
CDisplay jest słabszy niż CDisplayEx, a ten z kolei jest kiepski w porównaniu do PicWalkera czy MMCE. Jak już ktoś chce korzystać z programów do czytania mangi to jednak radzę się przerzucić. W pierwszym poście wypisałem całą litanię powodów dla których warto to zrobić.
Darmowy hosting zapewnia PRV.PL